Project Team Canvas

Project team canvas

Šablona „Project Team Canvas“ je nástroj pro nastavení a zahájení projektu. Umožňuje v krátkém čase vyjasnit co a kdy má projekt dodat, jaké jsou očekávané přínosy, co je cílem projektu i složení týmu a jeho základní nastavení. Vznikl na základě inspirace z Byznys model canvas, Team canvas,  našeho Záměru na projekt a dalších impulsů.

Tento nástroj by měl být vždy použit týmem pověřeným realizací daného záměru (cca do deseti lidí). Ideálně osobně, kdy je šablona překreslena na velkou bílou tabuli a členové týmu doplňují informace nalepovacími papírky. Je tedy vhodné mít dostatečnou zásobu nalepovacích lístečků různých barev, popisovače atd.

Případně lze i online ve vhodném kolaborativním prostředí (např. MURAL, MIRO, …).

Rezervujte si přibližně 90 až 120 min času.

Project Team Canvas

Použití Project Team Canvas

Na začátek je velmi dobrá nějaká „rozehřívací“ aktivita, například „personal mindmap“ nebo něco podobného (více takových nástrojů se můžete naučit např. na tréninku Vedení týmu online v jednom dnu).

Efektivitě významně pomáhá, když má použití tohoto nástroje facilitátora. Ten dbá na efektivitu diskuze a dodržování časových intervalů (timeboxing). Tím může být jak člen týmu, tak někdo externí.

Facilitátor by měl představit Project Team Canvas a vysvětlit jeho smysl (vyjasnit zadání, nastavit projektový tým a zahájit projekt) a způsob, jak se používá.

Nejde ani tak o nalezení ideálních formulací nebo dodání úplně všech informací a dat. Záměrem je zvýšit sladění a porozumění projektového týmu.

Z toho i vyplývá, že pokud zazní otázky typu: „Co správně patří tady do toho pole?“, je vhodné, aby facilitátor odpověděl stylem: „A co myslíte, že by tam mělo být?“. Je lepší, když se tým nad problematikou zamyslí a najde si svou vlastní cestu. Než aby pracoval stylem „bezmyšlenkovitého procházení formulářem“.

Další postup je popsán v návodu, který si stáhnete spolu se samotným nástrojem (ten je k dispozici v české i anglické verzi).

Pracovat se s touto šablonou naučíte např. na kurzu Projektové řízení krok za krokem nebo Projektové řízení v turbulentní době online v jednom dnu.

Máte o tento nástroj zájem?

Zadejte a odešlete Vaši e-mailovou adresu do formuláře níže. Následně se Vám zobrazí odkaz pro stažení nástroje včetně návodu k jeho použití.

Vyplňte prosím Vaši e-mailovou adresu!