Projektový management v praxi

projektový management v praxi

Kniha Projektový management v praxi vyšla v závěru roku 2016. Je unikátní svou formou příběhu vzniku a realizace malého projektu v malé organizaci. Děj je založen především na diskuzi Petra a Kristýny, majitelů malé pražírny kávy. Ti potřebují zavést novou produktovou řadu Bio a Fair trade kávy. Petr s Kristýnou nemají žádné znalosti o projektovém řízení a chtějí se do projektu živelně vrhnout. Naštěstí v těchto úvodních fázích projektu potkají Karla, který je zkušeným projektovým manažerem a poradcem. Karel je zabrzdí a pomůže jim projekt správně definovat, zahájit a následně jej celý zvládnout.

Karel průběžně vysvětluje a demonstruje Petrovi principy, postupy a nástroje projektového řízení. Následně je spolu aplikují – adekvátně vzhledem k velikosti projektu, projektovému týmu a velikosti organizace – malé pražírny kávy.

Všichni dosavadní čtenáři, se kterými jsme měli možnost mluvit, považují tuto knihu za výtečnou – formou i obsahem.

Projektový management v praxi je podle PMI PM BoK

Zkušenější čtenář zřejmě pozná, že Karel vychází z procesů popsaných v jednom z celosvětově nejrozšířenějších standardů projektového řízení – Project Management Body of Knowledge® (PM BoK®) od Project Management Institute® (PMI®). Je to podobnost ne zcela náhodná, protože PM BoK® vychází z praxe a je souhrnem těch nejlepších doporučení pro přípravu a řízení projektů. Proto Karel dost dobře ani nemůže navrhovat nějak zásadně jiné postupy.

Není se však třeba obávat přílišné složitosti. Veškeré postupy a kroky jsou adekvátně přizpůsobeny a zjednodušeny, především na základě vlastní praxe autorů této knihy, kteří mají oba více než desetiletou praxi s přípravou a řízením malých i velkých projektů.

Z mnoha kladných rekcí čtenářů uvádíme alespoň jednu:

Osobně jsem narazil na váš kurz na seduo.cz, odkud jsem se dostal k další literatuře – mimo jiné i ke knize “Projektový management v praxi”, kterou jsem právě před pár okamžiky dočetl. Tímto bych za ni chtěl poděkovat, je krásně srozumitelná i čtenáře, kteří jsou praktikami projektového řízení víceméně nepolíbeni. Téměř každý zažil alespoň nějaký kurz na VŠ, kde to však často byly předlouhé hodiny a hodiny teoretických povídání o nástrojích a principech, bez jakéhokoliv příkladu. Vaše kniha mne zaujala nejen čtivostí, ale právě kompletností, kdy je na příkladu kavárny vysvětlen postup projektu nejen od začátku do konce, ale je pokryta i veledůležitá přípravná část. Chápu, že jsou to základy a každý z obsažených kapitol by zřejmě vydala na samostatnou knihu, ale to je vlastně dobře.

Kniha mi otevřela oči a další literatura už je na cestě ke mně.

Jiří K.

Jsme za takové reakce upřímně rádi, protože přesně takto jsme se ji snažili udělat.